Premiera na 15-lecie Teatru „Na Piętrze” – recenzja

Premiera na 15 – lecie Teatru „Na Piętrze”

            Valdemar Baldhead to pseudonim literacki Waldemara Łysiaka – autora sztuki pt:”Animowanie” – premierą , której 5 kwietnia 2024r. Teatr „Na Piętrze” uczcił 15 lat istnienia pod egidą Strzeleckiego Ośrodka Kultury oraz aktora Jana Mierzyńskiego – opiekuna i reżysera.

            „Animowanie” to sztuka o mechanizmach przesłuchań i wyroków sądowych, które odzwierciedlają zatrważające powiedzenie: „Dajcie człowieka, a paragrafy się znajdą”.

Widzowie są świadkami groteskowego procesu wytoczonego przez władzę, Waltowi Disneyowi oskarżonemu o knucie spisku przeciwko państwu, moralności, a nawet morderstwo i współpracę z KGB, w którym udział biorą bohaterowie jego filmu pt: „Królewna Śnieżka”.

Wypełnionej po brzegi widowni nie opuszczało napięcie i oczekiwanie na wyrok po haniebnie prowadzonym przesłuchaniu i wymuszaniu torturami zeznań oskarżonego. Absurd zarzutów porażała dodatkowo powszechnie znana treść baśni Braci Grimm i rysunkowej adaptacji filmowej, o której – o zgrozo! sąd nie wiedział. Oczywiście wyrok zapadł. Jaki?

Każdy się dowie, gdy obejrzy „Animowanie”.

            Spektakl publiczność nagrodziła na stojąco gromkimi brawami. Widzowie docenili bardzo ciekawy i konsekwentny pomysł reżyserski Jana Mierzyńskiego i ogromny wkład pracy w prowadzeniu aktorów – amatorów, którzy nie szczędzili wysiłku w odgrywaniu swoich ról, a nawet poświęcenia, np. gdy Walt Disney (Jarosław Gołębiowski) zostaje oblany wiadrem zimnej wody.

            Napięcie akcji, nastrój i uczucia przerażenia podkreślała doskonale skomponowana przez Marka Kionę – odgrywana i nagrana przez zespół – muzyka (Marek Kiona, Tadeusz Sinkowski, Marcin Nowak , Adam Boguta).

            Perfekcyjnie, odpowiednio zaprojektowana i wykonana scenografia (Jarosław Gołębiowski, Olaf Gołębiowski) oraz jej pomysłowe odgrywanie jest niewątpliwie wartością dodaną tego spektaklu oraz pobudza wyobraźnię widowni, która poddaję się magii i umowności teatru.

            Zachwyca również światło i dźwięk. Te efekty doskonale ilustrują nastrój i przenikają do wyobraźni i emocji oglądających. Nad realizacją tych składników czuwał wzorowo Damian Boniecki.

            Cały zespół (widocznych i niewidocznych) osób biorący udział w spektaklu, zasługuje na komplementy, które usłyszał od pana Burmistrza Mateusza Federa, pana dyrektora Sok-u Eryka Szurko oraz widzów.

Wyrazem wdzięczności, także z okazji jubileuszu Teatru „Na Piętrze” były podarunki, kwiaty i pyszny tort.

Trupa amatorów stworzyła profesjonalne przedstawienie łącznie z bardzo starannie i pomysłowo wydanym programem, który wraz z przeżyciami i wnioskami widzów, stanowi wiecznie aktualną pamiątkę przypominającą nam o dbaniu o demokrację, by dyktatura nie animowała naszego życia, a nawet go pozbywała.

            Teraz niecierpliwie społeczność strzelecka (i nie tylko) czeka na kolejną udaną premierę.

Irena Mańkowska