„Lubuskie Carcassonne” – Książka

DSC_2141www

„Lubuskie Carcassonne”
autor: Błażej Skaziński

Cena – 20 zł

Opis:

Szanowni Państwo,

z przyjemnością oddaję w Państwa ręce album poświęcony średniowiecznym fortyfikacjom Strzelec Krajeńskich. Mury wiejskie w naszym mieście zachowały się niemal w pełnym obwodzie wraz z okazałą Bramą Młyńską, Basztą Więzienną oraz czworobocznymi basztami łupinowymi.

Średniowieczny zespół fortyfikacji miejskich w Strzelcach jest jednym z najlepiej zachowanych w regionie, a Brama Młyńska należy do cenniejszych tego typu budowli na terenie ziem zachodnich.

Zabytkowy zespół jest chlubą naszego miasta i zarazem niebywałą atrakcją turystyczną, Dlatego właśnie Strzelce Krajeńskie dzięki swym średniowiecznym fortyfikacjom miejskim w powszechnej opinii doczekały się miana lubuskiego Carcassonne.

Zespół fortyfikacji pozbawiony jest niemal kompletnie funkcji użytkowej, narażony na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych, wymaga systematycznej i troskliwej opieki. Dlatego też jednym z celów władz miejskich jest ocalenie tego zabytku dla kolejnych pokoleń.

Podjęliśmy już szereg kroków zmierzających do remontu murów miejskich, w tym przygotowaliśmy dokumentację projektową oraz szereg wniosków mających zapewnić pozyskiwanie środków finansowych na realizację zadania.

W związku z ogromem przedsięwzięcia liczymy się z koniecznością prowadzenia prac w kilku etapach. Wiemy jednak, że uda nam się osiągnąć zakładany cel. Kolejnym zadaniem będzie stworzenie szlaku spacerowego ulicą biegnącą po wewnętrznej stronie murów oraz adaptacja do celów użytkowych Baszty Więziennej.

Dzięki tym przedsięwzięciom chcielibyśmy przywrócić dawny urok naszemu miastu, tak aby mieszkańcom żyło się jak najlepiej w sąsiedztwie tych pięknych fortyfikacji, a także aby pozostawić miłe wspomnienia w pamięci naszych gości.

 

Tadeusz Feder

Burmistrz Strzelec Krajeńskich