Krater

Krater to zespół thrash metalowy ze Strzelec Krajeńskich, którego początki sięgają roku 2008, kiedy to z inicjatywy Mateusza Popisa (gitara prowadząca i wokal) oraz Grzegorza Gila (perkusja) miały miejsce pierwsze nieoficjalne próby. W 2010 roku do zespołu dołączają dwaj gitarzyści: Przemysław Kempa oraz Maciej Ziółkowski, od tej pory można mówić o oficjalnym rozpoczęciu działalności zespołu. Wkrótce skład uzupełnia basista Miłosz Szczepaniak. Zespół odbywa regularne próby w SOK (Strzelecki Ośrodek Kultury) oraz ZSCKU w Strzelcach Kraj. Po miesiącu zespół opuszcza Miłosz, a rolę basisty przejmuje Maciej. Zespół początkowo wykonuje utwory zespołu Metallica, jednak z czasem koncentruje się na własnych kompozycjach. W październiku 2010 roku skład opuszcza Maciej Ziółkowski, jego rolę kolejno przejmują Łukasz Wandzilak, wkrótce potem Michał Kuczyński. Od marca 2012 roku zespół tworzy stały 3 osobowy skład: Mateusz Popis (bas i wokal), Przemyslaw Kempa (gitara), Grzegorz Gil (perkusja). Krater występuje w tym składzie przez rok, do października 2012 roku. Przemka zastępuje basista Bartosz Bielinis, natomiast Mateusz przejmuje rolę gitarzysty.


Zespół wielokrotnie grywał w Strzelcach Kraj i okolicach. W 2012 roku Krater wystąpił w Zielonogórskim Amfiteatrze (III miejsce w lubuskim plebiscycie”Zespoł (nie) tylko rockowy”)oraz u boku Mikotalliki na Nocy Fanów Metallicy w Poznaniu.
W październiku 2012 z inicjatywy zespołu zorganizowana zostaje pierwsza edycja Alter Ego Fest w Strzelcach Krajeńskich, w której biorą także udział zespoły Articulo Mortis oraz War Messiah.

W roku 2016 rozpoczęły się prace nad rejestracją materiału podsumowującą dotychczasową twórczość zespołu.