Sezon filmowy styczeń-czerwiec 2024

Nowy rok w naszym spichlerzowym kinie zapowiada się bardzo ciekawie. Wsród filmów będzie trochę nowości, ale też klasyków, które warto znać.

Styczeń rozpoczynamy od filmów, które zabiorą nas w podróż w czasie. 

Pierwszy seans (12.01) to australijski film opartych na motywach opowiadania „Wszyscy wy zmartwychwstali…” Roberta A. Heinleina. Tajna rządowa agencja wysyła w podróż w czasie szpiega, który ma powstrzymać przestępcę przed zamachem na wiele ludzkich istnień. Misja z początku wydaje się prosta, ale okazuje się, że agent musi zwerbować młodszą wersję siebie, która ma mu pomóc zrealizować plan. Ale jak to zrobić bez zdradzania, kim się jest? Ostatecznie wszystko się gmatwa na tyle, że nic nie jest tym, czym być powinno.

Film, który wbija w fotel, zostaje w głowie na długo, a prawdopobnie nawet na zawsze. Analizujemy go, zastanawiamy się, wracamy do niego, by wychwycić więcej szczegółów. Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy lubią pomysleć. 

Kto z nas nie zastanawiał się choć raz w życiu „co by było gdyby…”? A gdybym tak mógł cofnąć się w czasie i naprawić coś, co mi nie wyszło, co zrobiłem źle, albo poprawić sytuację, w której się zbłaźniłem? No cóż, bohater tego filmu ma tę zdolność. I ją wykorzystuje. Wykorzystuje ją też, by zdobyć serce wspaniałej dziewczyny, zbudować szczęśliwe życie. Czy jednak to rzeczywiście daje długotrwałe szczęście? A może warto doceniać chwile? To, co ma się dziś, teraz i już? I traktować dane momenty, jak te, które już nie wrócą? Przekonajmy się sami już 26.01.

W lutym zabierzemy kinomaniaków w podróż do niezwykłych animacji, które robią wielkie wow. Dwie kompletnie różne animacje, ale dające podobne efekty zadziwienia, zachwytu i zastanowienia.

Najpierw obejrzymy film Guillermo del Toro o drewnianym pajacyku, który pragnie być chłopcem (9.02). Animacja poklatkowa nagrodzona w 2023 roku Oscarem zachwyca od strony wizualnej i muzycznej. Wielowymiarowa opowieść, odważna, nowoczesna, zrealizowana z ogromnym rozmachem na pewno przypadnie do gustu naszym widzom. Samo nazwisko reżysera daje nam gwarancję dobrego kina. 

Drugą animacją będzie film zrealizowany tradycyjną kreską, ale jakże nietradycyjny w swojej treści! Surrealistyczny, mroczny, pokręcony, dziwaczny…. – to tylko niektóre z przymiotników, jakie cisną się na usta po jego obejrzeniu. Niezwykle nowatorski, z dobrą muzyką, pochłania od pierwszych minut, mimo że na początku wcale nie ma się ochoty na niego patrzeć… Animacja nominowana do Oscara, prace nad nią trwały 5 lat. Zapraszamy 23.02.

W marcu mamy Dzień Kobiet, a więc z tej okazji zagramy kobiece kino. 

Pierwszym filmem będzie hit z 2023 roku o najsłynniejszej lalce świata (1.03). Czy idealna Barbie żyjąca w idealnym świecie może przeżywać kryzys egzystencjalny? Okazuje się, że tak. Aby temu zaradzić, udaje się w podróż do równoległego świata, gdzie zderza się z brutalną rzeczywistością. 

Absurdalny humor, poważny-niepoważny świat, zderzenie wysokiego tonu z niskim, plastik z prawdziwym życiem – ten film jest pełen dwuznaczności i wielowymiarowości. A przy tym tak różowy, że chyba już bardziej się nie da 😉 

Drugim filmem będzie również dzieło tej samej reżyserki – Grety Gerwig. Tym razem główna bohaterka to dorastająca dziewczyna, która chodzi do katolickiego liceum. Nastolatka jest oczywiście krnąbrna, kłóci się z rodzicami, prowokuje, przechodzi pierwsze miłosne uniesienia i rozczarowania.

Pozornie nasza propozycja wydaje się być banalnym filmem, ale to delikatny, subtelny obraz psychologiczny młodego pokolenia, w którym każdy może odnaleźć samego siebie. Nominowany do Oscara aż w 5 kategoriach, dwukrotnie nagrodzony Złotym Globem.  Zapraszamy 22.03.

Kwiecień z thrillerami – na prośbę klubowiczów. Dawno takich filmów nie wyświetlaliśmy, więc pora to zmienić. Trochę dreszczyku, trochę tajemnicy, a na pewno bardzo dużo dobrego kina! 

Rozpoczynamy od filmu, który liczy sobie już ponad 60 lat i zyskał miano kultowego . Baby Jane była dziecięcą gwiazdą. Kiedy dorosła, publiczność zapomniała o niej. Zamiast niej sławę zyskała siostra Blanche – nowa gwiazda filmowa Hollywood. Wkrótce na skutek tajemniczego wypadku Blanche staje się niepełnosprawna fizycznie. Jane musi się nią zaopiekować. Ale Jane nienawidzi Blanche… Za tą historią będzie się jednak kryła tajemnica, która przyprawi dreszczyk na ciele…

Ten film trzeba zobaczyć. Rekomendowane arcydzieło przez duet Kałużyński-Raczek z cyklu „Perły z lamusa”. Jest tu wszystko: głębia, mrok, tajemnica i przede wszystkim doskonała gra aktorska diw Złotej Ery amerykańskiego kina. Dziś już tak się nie gra… Zapraszamy na seans 5.04.

Co prawda akcja drugiego kwietniowego thrillera rozgrywa się także ponad pół wieku temu, lecz realizacja jest jak najbardziej współczesna. Na pięknej wyspie Zatoki Bostońskiej znajduje się szpital psychiatryczny. Na tej właśnie wyspie będzie prowadzone śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia jednej z pacjentek. W roli głównej Leonardo DiCaprio, który próbuje rozwikłać tę dość dziwną zagadkę. Smaczku dodaje fakt, że film reżyserował Martin Scorsese, a więc mamy pewność, że jest to doskonale zrealizowana produkcja, gdzie wszystko musi ze sobą współgrać. Mamy wszystko, czego potrzeba w dobrym thrillerze: jest mrok, jest zagadka, historia trzymająca w napięciu, a do tego szpital psychiatryczny, gdzie wszystko może się zdarzyć… Seans odbędzie się 19.04.

Maj to również propozycje naszych widzów. Tym razem skupimy się na biedzie, slumsach oraz dzieciach i młodzieży, które muszą radzić sobie w takim świecie. 

Pierwszym filmem, jaki obejrzymy, będzie produkcja prosto z Libanu. W zaniedbanej części Bejrutu dwunastoletni Zain pozywa rodziców za to, że się urodził. To doskonale zrealizowane kino społeczne, które chwyta za serce, sadza mocno w fotelu i długo nie pozwala o sobie zapomnieć. Smutne, poruszające i skłaniające do głębokich refleksji, ponieważ jest tak bardzo prawdziwe, że aż boli, gdy się to uzmysłowi. Zapraszamy 10.05.

Brazylia – raj dla turystów, gdzie piękne plaże przeplatają się ze wspaniałymi kurortami. Gdzie można wziąć udział w bajecznym karnawale, zobaczyć egzotykę na własne oczy. Ale ten raj ma swoje drugie dno, które niestety jest coraz bardziej widoczne. Slumsy, bieda, przemoc, broń, narkotyki – to życie codzienne wielu ludzi, w tym także małych dzieci. Film oparty na faktach, a przez to jeszcze bardziej przerażający. Seans odbędzie się 17.05.

Czerwiec to zakończenie półrocza SKF. A zakończymy je wybuchowo!

Animacja o dwójce spokojnych staruszków, którzy mieszkają na obrzeżach Londynu. Spokojnie stojący czerwony dom pośród pola trawy wydaje się oazą spokoju. Rząd straszy wybuchem wojny nuklearnej i każe budować schron. Animacja zrobiona prosto, ale jakże trudna w odbiorze. Mówi się o niej, że to kameralna, lecz absolutnie wybuchowa opowieść o apokalipsie, którą warto zobaczyć. Zapraszamy 7.06.

A na zakończenie półrocza – film, który w 2023 stał się hitem. Historia amerykańskiego naukowca J. Roberta Oppenheimera i jego roli w stworzeniu bomby atomowej. Film bardzo dobrze zrealizowany, z rozmachem, który pokazuje kawałek ważnej dla świata historii. Długi, ale tu wszystko ze sobą zagra, przez co ogląda się go przez cały czas z zainteresowaniem: jest dobre aktorstwo, muzyka, zdjęcia. Zapraszamy 21.06.