„Muzycy w batiku” – wystawa z okazji koncertu LIPALI w Strzelcach Krajeńskich

Muzycy w batiku” to wystawa ukazująca wielkie postacie różnych gatunków muzyki, ale także przede wszystkim pokazująca pracę grupy artystycznej, którą tworzy obecnie kilkanaście osób zaangażowanych w działania pracowni. Poprzez prace plastyczne prezentujemy ludzi tworzących zgrany zespół zarażający twórczą atmosferą i pasją do batiku oraz innych dziedzin sztuki i kultury.

W roku 2014 kolekcja doczekała się wydania albumu obejmującego 94 prace, które powstały w pracowni w latach 2012-2014. Publikacja finansowana przez Miasto Przasnysz rozesłana została do wielu placówek kultury w Polsce oraz na świecie.

Kolekcja prac prezentowana była dotychczas w Regionalnej Galerii „NA PIETRZE” (MDK Przasnysz), w Młodzieżowym Domu Kultury nr2 w Lublinie, na warszawskich targach Audio Show 2013 w hotelu Golden Tulip, w lubelskim klubie jazzowym SPIRALA, podczas gali inaugurującej Stolicę Kulturalną Mazowsza – Przasnysz 2014 na Hali Sportowej ZSP Przasnysz, w Kawiarni Artystycznej PCKiSZ w Ciechanowie, podczas spotkań teatralnych na Hali Sportowej w Chorzelach, w warszawskim Klubie STODOŁA, podczas obchodów 90. lecia ZSP w Przasnyszu, w Galerii 13 w Mławie, w Żuromińskim Centrum Kultury, w Galerii NOWA PRZESTRZEŃ MGOK w Lidzbarku, w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie, w Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim, w Kawiarni Artystycznej COFFEE CAT w Opolu, podczas XXIII Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich w Szkole Podstawowej nr 2 w Przasnyszu, w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie (dwukrotnie), na aRT PARK 2015 w Warszawie, w Technikum Leśnym w Tucholi, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, w Galerii LABIRYNT Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie, w Miejskim Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej, w Liceum Ogólnokształcącym w Przasnyszu, w Miejskim Ośrodku Kultury w Pasymiu, w kawiarni Caffe Anioł w Gdyni, na warszawskich targach Audio Video Show 2016 ponownie w hotelu Golden Tulip, Starym Klasztorze (klub muzyczny) we Wrocławiu oraz w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii .

Wystawa w Strzelcach Krajeńskich to trzydziesta prezentacja tej kolekcji w dwudziestym pierwszym mieście w Polsce i zagranicą.

PRACOWNIA BATIKU „MAMUT”

Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu

Pracownia batiku „MAMUT” działa w ramach Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu od 2006r. Jak sama nazwa wskazuje zajmujemy się specyficznym rodzajem sztuki, jakim jest batik – tym terminem określa się oryginalny sposób wytwarzania barwnych tkanin przy pomocy wosku oraz wielokrotnego nakładania barwników do tkanin. Technologia batiku wywodzi się z terenów dawnych Indochin, czyli dzisiejszej Tajlandii, Laosu, Kambodży a zwłaszcza indonezyjskiej Jawy. Dawniej, (ale i obecnie) metodą batiku wytwarzano materiały użytkowe – tkaniny na ubrania, zasłony itd. Obecnie jest to również niezwykle efektowny rodzaj sztuki. Niecodzienne właściwości batiku ujawniają się głównie w dwustronności prac, wspaniałych efektach podświetlania prac wykonanych tą technologią oraz niepowtarzalnych żyłkowaniach, które powstają pod wpływem pękającego wosku.

Pracownia Batiku MAMUT stworzona została i nadal jest prowadzona przez Tomasza Jakubowskiego, instruktora plastyki w MDK Przasnysz. Zrodziła się z pasji ale również zdrowego i twórczego klimatu panującego wśród ludzi związanych z przasnyską placówką kultury. Rozpoczęło się od eksperymentów i prób. Potem zaczęły się pojawiać pierwsze prace, które po raz pierwszy zaprezentowane zostały w Parku Miejskim podczas Dni Przasnysza 2006. Obecnie na zajęcia uczęszcza regularnie kilkanaście osób, młodzieży i dorosłych.

Przez ok. 11 lat funkcjonowania Pracowni Batiku MAMUT Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu powstało kilkaset batików, w tym wiele scenograficznych, które wyróżniają bardzo duże rozmiary. Zdjęcia prac posłużyły jako oprawa graficzna tomiku poezji Grzegorza Walczaka „Sopel słońca”, który wydany został w 2007r. Batiki wykonane w pracowni „MAMUT” służyły jako oprawa scenograficzna wielu imprez oraz spektakli organizowanych w przasnyskiej placówce. Zdobią również przasnyski dom kultury oraz znajdują się w kolekcjach w Polsce i za granicą. Pracownia organizuje warsztaty i pokazy dla placówek oświaty i kultury. Tradycją stało się również wykonywanie batiku na żywo na stoisku MDK podczas Dni Przasnysza. Podczas Dni Przasnysza 2013 tak wykonana praca podarowana została zespołowi BRACIA.

Jednym z najważniejszych wydarzeń dla Pracowni była organizacja I Przasnyskiego Pleneru Batiku w lipcu 2012r. Wzięło w nim udział kilkunastu artystów z całej Polski a gośćmi honorowymi były Dr Maria Wrońska – Friend – światowej sławy badacz techniki batiku oraz Dr Katarzyna Schmidt – Przewoźna – jeden z najlepszych w Polsce ekspertów w dziedzinie barwienia naturalnego. Plener trwał tydzień, towarzyszyły mu dwie wystawy, wykłady oraz pokazy filmów dokumentalnych. Ciekawymi efektami pleneru był artykuł w brytyjskim piśmie branżowym BATIK GUILD mówiący o przebiegu imprezy oraz to, że jedna z przasnyskich prac powędrowała do kolekcji Dr Marii Wrońskiej – Friend i jest prezentowana w Australii.

kontakt:
Tomasz Jakubowski – instruktor prowadzący pracownię tel. 668 432 106
e-mail: mamut757@wp.pl

Miejski Dom Kultury
Im. Stanisława Ostoi – Kotkowskiego
06-300 Przasnysz
Ul. 3 Maja 16
www.mdkprzasnysz.pl