Koncert Joanny Słowińskiej

Joanna SłowińskaStrzelecki Ośrodek Kultury zaprasza na koncert pochodzącej z naszego regionu Joanny Słowińskiej – uznanej i cenionej wokalistki, która koncertuje niemal na całym świecie, a przy tym ujmuje skromnością i szacunkiem do widza. Ten wyjątkowy koncert to wspaniała podróż muzyczna z elementami poleskiej historii.

Koncert „Polecie” to artystyczna podróż Joanny Słowińskiej do rodzinnych źródeł. Koncert inspirowany jest motywami pieśni obrzędowych pogranicza. Współtworzą go instrumentaliści sceny improwizowanej w aranżacjach Stanisława Słowińskiego – laureata Grand Prix międzynarodowego konkursu Jazz Juniors 2015. Swój udział mają też śpiewacy ludowi pamiętający tradycyjne pieśni Polesia, kultywujący dawny repertuar oraz archaiczne formy wykonawcze. Sama artystka tak mówi o projekcie, który niebawem zaprezentuje w naszym mieście:


Reprezentuję pokolenie wnuków przesiedleńców z Polesia. Projekt ten ma dla mnie szczególny wymiar osobisty; wychowywałam się Górkach Noteckich. Staram się dotrzeć do świadków tradycji poleskich; niewielka już grupa osób starszego pokolenia – pamiętająca dawne poleskie pieśni, motywy melodyczne i techniki wykonawcze – to skarbnica kultury zanikającej, domagająca się natychmiastowej archiwizacji i popularyzacji wśród przedstawicieli młodego pokolenia.
Koncert 'Polesie’ to dla mnie próba odszukania kulturowego kodu DNA, pragnienie uczestnictwa w kulturze dawniejszej niż sięga moja pamięć. Wyobrażony kraj, wspomnienie niemożliwe, zarazem intensywne. Powrót pieśnią po zerwanym moście.


slowinska_wwwO wokalistce: Joanna Słowińska
to jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na polskiej scenie, wokalistka o wielkiej scenicznej osobowości. Fanom etno i world music znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną, miłośnikom piosenki literackiej – z brawurowych interpretacji kompozycji Zygmunta Koniecznego. Występuje m.in. z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistów, z formacją Stanisław Słowiński Quintet i z grupą Muzykanci. Koncertowała w większości krajów Europy, w USA (NY Broadway Symphony Space, Chicago Cultural Center), w Ameryce Południowej (WOMAD Festival Chile), w Azji (Gruzja, Korea Południowa). Jej kolejne solowe płyty: „Live in Alchemia” (2005) oraz „Możesz być” (2007) znalazły się w czołówce konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku, a autorski album „Możesz być” zdobył ten prestiżowy tytuł. Jest laureatką wielu renomowanych festiwali, m.in. Grand Prix oraz Nagrody Publiczności festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2004), Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, SuperjedynekTVP1 w ramach festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2013 roku uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

Koncert Joanny Słowińskiej odbędzie się 29 października o godz. 18:00 w sali widowiskowej SOK-u. Wstęp wolny.